Prośba o pomoc i wsparcie w 6 edycji Szlachetnej Paczki w naszej szkole!

Drodzy Nauczyciele, drodzy Rodzice, drodzy Uczniowie i wszyscy nasi Przyjaciele,

w tym roku po raz szósty włączamy się akcje Szlachetnej Paczki. Wraz z sztabem głównym postanowiliśmy jako społeczność szkolna pomóc w tym roku 2 rodzinom: rodzinie Pani Joanny oraz samotnemu Panu Romanowi. Historie obu rodzin bardzo nas poruszyły, gdyż na co dzień zmagają się poważnymi problemami finansowymi oraz z ciężką chorobą, która utrudnia im funkcjonowanie i spokojne życie. Już wielokrotnie pokazywaliśmy, że razem możemy więcej! Liczymy, że mimo trudnych czasów wspólnymi siłami jako urszulańska rodzina uda Nam się przeprowadzić tę inicjatywę, a efekty jak co roku przejdą Nasze najśmielsze oczekiwania.

Historia Rodziny Pani Joanny

Pani Joanna i pan Krzysztof to kochające się małżeństwo. Wychowują wspólnie dwoje dzieci – Agatkę (10 lat) i Maćka (3 miesiące). Najstarszym synem – 12 letnim Adasiem – opiekuje się babcia, której sądownie została przyznana opieka nad dzieckiem. Pan Krzysztof pracował zawodowo w budownictwie i utrzymywał rodzinę. Zarobione pieniądze starczały na podstawowe potrzeby. Pani Joanna ze względu na brak wykształcenia nie pracowała zawodowo, zajmowała się wychowywaniem dzieci. Wszystko zmieniło się w 2017 roku, kiedy to u pana Krzysztofa stwierdzono guza mózgu – glejak 4 stopnia. Ze względu na stan zdrowia nie może podejmować dalszych prac. Pogarszający stan zdrowia mężczyzny powoduje, że wymaga on stałej opieki żony. Pan Krzysztof jest częściowo sparaliżowany, porusza się tylko po najbliższym otoczeniu, ma niedowład rąk i nóg. Sytuacja bytowa i materialna jest trudna. Rodzina zajmuje jednopokojowe mieszkanie. Łączny przychód rodziny to 2766 zł. Po opłaceniu wszystkich kosztów utrzymania w łącznej kwocie 1636 zł na życie pozostaje im 409 zł na osobę miesięcznie.

Potrzeby rodziny:

 • Pralko – suszarka (stara jest już bardzo zużyta, łożyska ma zatarte a przy małym dziecku byłby to bardzo przydatny sprzęt. Rodziny nie stać nas na wymianę. Nie ma miejsca na suszenie)
 • Mleko dla dziecka
 • Żywność stała
 • Środki czystości
 • Odzież i obuwie zimowe
 • Tapczan z oparciem dla Agatki, która śpi w kuchni na starym, zużytym tapczanie
 • Materiały szkolne (zeszyty, przybory, podręczniki oraz plecak)
 • Pościel, poszwy, prześcieradło, ręczniki, koc, kołdra

Historia Pana Romana

Pan Roman to samotny mężczyzna, który dzięki asystentce rodziny jest w trakcie załatwiania renty lub emerytury. Wiek i choroby pana Romana nie pozwalają na podjęcie pracy, a tym samym zmiany sytuacji życiowej. Jest po dwóch zawałach i miewa stany depresyjne. Mieszka w malutkim, jednopokojowym mieszkaniu z kuchnią i łazienką, które wymaga odświeżenia. Często wyczekuje na telefon od syna lub sporadyczne odwiedziny. Pan Roman uwielbia zajmować się swoimi ukochanymi zwierzakami, psem oraz kotem. Bardzo lubi majsterkować i naprawiać zegarki, kolekcjonuje różne słoniki. Codzienność pana Romana każdego dnia wygląda prawie tak samo. Zajmuje się swoimi zwierzakami, czasem coś sobie ugotuje, ogląda telewizję. Bardzo ciężko mu też żyć z tak małymi środkami finansowymi. Najtrudniejszy dla pana Romana jest okres zimowy, kiedy trzeba ogrzewać mieszkanie, nie mając czym. Marzeniem mężczyzny jest być zdrowym, mieć ogródek i móc w nim uprawiać rośliny. Pan Roman żyje bardzo skromnie otrzymując pomoc finansową z OPS-u oraz dodatku do mieszkania (699 zł), po opłaceniu kosztów utrzymania oraz kosztów leczenia (510 zł), panu Romanowi do życia pozostaje 189 zł.

Potrzeby rodziny:

 • Żywność stała
 • Opał – węgiel workowany
 • Farba do malowania ścian (Mieszkanie dawno nie remontowane. Na ścianie pojawiają się grzyby. Mężczyzny nie stać na zakup farb)
 • Komplet stół i 2 krzesła do kuchni. (w kuchni stoją taborety z PRL-U i stary stół nienadające się do użytku. Pana Romana nie stać na zakup nowego)
 • Środki czystości
 • Odzież i obuwie zimowe
 • Pościel, poszwy, prześcieradło, ręczniki, koc, obrus

W związku z tym zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć swoje serca i włączyć się w zbiórkę pieniędzy na ten cel. Zbiórka pieniędzy odbędzie się na 4 sposoby:

 • wolontariusze Szlachetnej Paczki będą zbierać pieniądze w szkole 27.11 – 01.12.2023
  we wszystkich budynkach szkoły.
 • dodatkowo będzie wystawiona puszka na furcie (we wszystkich trzech budynkach szkoły)
 • wolontariusze Szlachetnej Paczki będą zbierać pieniądze w szkole w czasie zebrań z rodzicami 30.11.2023
 • za pomocą przelewu na konto Rady Rodziców do 11 grudnia:

Konto Rady Rodziców Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek UR

Nazwa banku: Rybnicki Bank Spółdzielczy

Numer konta: 82 8455 0000 3001 0002 3243 0001

KONIECZNIE – Tytuł przelewu: Szlachetna Paczka

Jeśli ktoś chciałby wspomóc akcję przynosząc żywność, ubrania czy inne potrzebne rzeczy jak miało to miejsce w zeszłych latach, będzie to możliwe również do 11 grudnia. W Naszej szkole obok furty we wszystkich 3 budynkach będą wystawione kartony, do których będzie można składać dary. Wszelkie pytania czy prośby prosimy kierować za pośrednictwem Librusa na konto p. Dominiki Zdrzałek.

Każda pomoc w tych czasach jest na miarę złota. Każde najmniejsze wsparcie, najmniejsze dobro i otwarte serca spowodują uśmiech na twarzach ludzi w potrzebie. Ufamy, że wspólnymi siłami odmienimy tegoroczne święta naszych rodzin, a otrzymana pomoc będzie dla nich nadzieją na lepszą przyszłość.

Jak mówi tegoroczne hasło Szlachetnej Paczki – RAZEM STAĆ NAS NA DOBRO 😊
Liczymy wsparcie i pomoc naszej Urszulańskiej Rodziny!

Zespół Szlachetnej Paczki