W bibliotece o REGIONIE

104

Ostatnią, dziewiątą zagadkę rozwiązali Franciszek i Tomasz – BRAWO! Po niedzieli inne zagadki, inna tematyka… Może literacka tym razem?

Pamiętacie o konkursie? Do czwartku można wysłać zdjęcie lub pracę plastyczną – czekam!! Dobrego długiego zapiątku!!

Dzień DZIEWIĄTY

Dziś ostatnia zagadka tego cyklu (nie chcę, by się Wam znudziło). Zrobimy sobie kilka dni przerwy. Mniej więcej za tydzień rozpoczniemy inną tematykę. 🙂

Więcej regionalnych prezentacji multimedialnych możecie zobaczyć na stronie w zakładce region.

Na zakończenie cyklu sylwetka mieszkańca Rybnika, powstańca śląskiego. Naprawdę interesująca postać – zobaczcie prezentację:

Pytania dwa:
1. W jaki sposób Nikodem Sobik był związany z naszą szkołą?
2. Jakie imiona nadał swoim psom – bernardynom?  

Piątkowe pytanie:
Biblioteka prawnicza Konstantego Wolnego stała się zalążkiem Biblioteki Śląskiej. Prawidłowo odpowiedzieli Franek i Tomek. Gratulacje!

Dzień Ósmy

Dziś chcę Wam przedstawić sylwetkę marszałka sejmu śląskiego – Konstantego Wolnego.

W swoim mieszkaniu służbowym miał bardzo bogatą bibliotekę prawniczą, która po latach stała się zalążkiem jednej z najbardziej dzisiaj nowoczesnych bibliotek w Europie. O jakiej bibliotece mowa? (Odpowiedź jak zwykle – znajdziesz w załączonej prezentacji).

Powstańcze pociągi pancerne nosiły imiona: Pieron i Korfanty. Prawidłowo odpowiedzieli panowie: Adam, Franciszek i Tomasz – brawo! 🙂

Dzień SIÓDMY

Dziś pytanie związane z czasem powstań śląskich. Podaj imiona pociągów pancernych  skonstruowanym przez powstańców i wykorzystywanym w czasie walk.

Henryk Sławik ocalił ok. 20 000 Polaków, w tym ok. 5 000 Żydów (wg. niektórych źródeł – 14 000 Żydów). Wczorajszą zagadkę rozwiązali: Franciszek, Adam i Tomasz. Gratulacje!

Dzień SZÓSTY

Henryk Sławik urodził się we wsi Szeroka, która dziś jest jedną z dzielnic Jastrzębia Zdroju. Znasz tę postać?

“O Wallenbergu czy Oskarze Schindlerze wie cały świat. A o tak wspaniałym bohaterze nie wiedzą nawet Polacy…” – Henryk Zvi Zimmermann

  • Oskar Szindler uratował ok. 1 200 Żydów
  • Raoul Wallenberg uratował ok. 4 500 Żydów
  • Irena Sendlerowa ocaliła ok. 2 500 dzieci żydowskich

Pytanie na dziś: jak się szacuje? Ilu Żydów, ilu Polaków ocalił w czasie II wojny światowej Henryk Sławik?

Odpowiedź do wczorajszej zagadki, którą rozwiązali: Franciszek, Adam i Kamila:
Galeria Gawlikówka – Izba Śląska w Katowicach w dzielnicy Giszowiec − to muzeum prezentujące eksponaty związane z kulturą i sztuką Górnego Śląska oraz obrazy i pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku

Dzień PIĄTY

Dziś trochę o śląskiej gwarze. Czy wiecie, że w tak zwanym literackim języku polskim jest aż 20 tysięcy zapożyczeń obcojęzycznych? Ziemia górnośląska była przez 601 lat pod obcym panowaniem. W śląskiej gwarze zachowało się wiele typowo staroplskich słów i cech.

“Ta staropolska mowa śląska zasługuje na uwagę badacza i filologa. On tu znajdzie wyrażenia, których używał Rej i Kochanowski oraz zwroty, które przez swoją logikę zawstydzają dzisiejsze polskie określenia” – profesor Józef Łepkowski

Więcej możesz zobaczyć oglądając prezentację:

W prezentacji wykorzystałam – jako ilustracje – obrazy twórcy nieprofesjonalnego prezentowane w galerii noszącej jego imię, w Katowicach- Giszowcu. Podaj jego personalia. (Oczywiście – jak zwykle – odpowiedź znajdziesz w prezentacji).

Wczorajsze pytanie:
Grób sługi bożego ks. Franciszka Blachnickiego znajduje się w dolnej kaplicy kościoła pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem – prawidłowo odpowiedzieli: Kamila, Adam, Ignacy i Tomasz – BRAWO!

Dzień CZWARTY

Pewno wiecie, że kandydat na ołtarze, założyciel Ruchu Światło- Życie urodził się w Rybniku?

A gdzie dokładnie znajduje się grób księdza Franciszka Blachnickiego? Proszę podać nazwę miejscowości i szczegółowe miejsce:

Piątkową zagadkę rozwiązali: Adam, Kamila i Tomek – BRAWO!

Dzień TRZECI

Chciałam Was dziś zaprosić do odwiedzenia ciekawego zakątka naszego subregionu. Nie wiem, czy wiecie, że nie tylko w rezerwacie Łężczok ptactwo wodne ma u nas doskonałe warunki bytowania? Wiele ciekawych roślin i zwierząt można zaobserwować na terenie Wielikąta:

W pobliskich miejscowościach piękne nie tylko drewniane zabytki. Ukryte w lesie grodzisko Gołężyców z VII wieku naszej ery…

A pytanie na dziś:

Co i kiedy stało się z drewnianym kościółkiem św. Michała z Syryni z 1540 roku?

Wczorajszą zagadkę rozwiązali: Adam, Ignacy, Kamila i Tomek – BRAWO!

Dzień DRUGI

Dziś pytanie związane z jedną z najważniejszych postaci z czasów walk Śląska o polskość.

Odpowiedź znajdziecie przeglądając slajdy prezentacji (wystarczy kliknąć w obrazek). A pytanie na dziś: kto i w jaki sposób nauczył Wojciecha Korfantego czytać po polsku?

Wczorajszą zagadkę rozwiązał tylko Tomek. Być może była zbyt trudna? Najważniejszą różnicą między dziewczęcym strojem ludowym z okolic Bytomia i z okolic Rybnika był element ubierany na bluzkę. W naszych okolicach dziewczęta owijały się chustami – merynkami.

W okolicach Bytomia ubierały taką jakby kamizelkę – żywotek – zazwyczaj czerwony. Ola na zdjęciu poniżej ma żywotek czarny.

Dziś, po feriach świątecznych zaczniemy nowy cykl. Mam nadzieję, że wypoczęliście i jesteście pełni zapału? 🙂 Zagadki będą dotyczyły Górnego Śląska. Odpowiedź będzie zawsze można znaleźć w dołączonej do pytania prezentacji multimedialnej.

Dzień PIERWSZY

Zagadka: czym różnił się strój ludowy noszony w okolicach Rybnika, od rozbarsko-bytomskiego, który dziś najczęściej jest prezentowany zwłaszcza przez młode dziewczyny (patrz wyżej)?
W charakterystycznych dla Rybnika i Raciborza strojach możecie zobaczyć dziewczęta z naszej szkoły na zabawie sprzed wojny (siedzą w pierwszym rzędzie). Przy okazji zobaczcie, jak zmienił się urszulański habit:

A więcej o strojach ludowych tutaj:

Na odpowiedź czekam w dzienniku elektronicznym. Dużo ZDROWIA!!!
– Wasza bibliotekarka