Szlachetna Paczka 2021

1724

 MĄDRA POMOC, TO DOBRA POMOC

Szlachetna Paczka co roku sprawia że święta wielu rodzin, mimo trudności, stają się wyjątkowe. W tym roku, w naszej szkole po raz kolejny włączamy się w akcję Szlachetnej Paczki. Pragniemy pomóc dwóm rodzinom – Pani Kamili oraz Pani Katarzyny. Mamy nadzieję, że pomimo niepewnej sytuacji pandemicznej i tym razem hojność uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły sprawi, że święta tych rodzin będą lepsze. W związku z tym zapraszamy wszystkich, którzy chcą otworzyć swoje serca do zbiórki pieniędzy na ten cel.

Ze względu na obecną sytuację zbiórka pieniędzy odbywa się internetowo. Pieniądze można przesyłać na konto do 3 grudnia:

Konto Rady Rodziców Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek UR

Nazwa banku: Rybnicki Bank Spółdzielczy

Numer konta: 82 8455 0000 3001 0002 3243 0001

Tytuł przelewu: Szlachetna Paczka

Oto historie rodzin:

Pani Kamila od kilku lat jest w szczęśliwym związku małżeńskim z panem Piotrem, który pracuje na poczcie. Są szczęśliwymi rodzicami Michała (13 lat), Kacpra (11 lat), Miłosza (9 lat) i Natalii (3 lata). Dwaj synowie Michał i Kacper są przewlekle chorzy. Michał cierpi na wrodzoną afazję, a Kacper ma upośledzenie w stopniu lekkim. Niestety były mąż pani Kamili odmawia dopełnienia niezbędnych formalności i podpisania dokumentów sądowych, pozwalających na uzyskanie dodatkowych świadczeń, które mogłyby wspomóc sytuację finansową rodziny. Rodzina utrzymuje się więc z wypłaty pana Piotra, alimentów oraz świadczenia 500+ (łącznie 4020 zł). Po opłaceniu wszystkich niezbędnych opłat (1720zł), na jednego członka rodziny przypada ok. 380 zł. Niestety dochód na jednego członka rodziny w rzeczywistości jest jeszcze niższy, ponieważ pan Piotr płaci alimenty na dzieci z poprzedniego małżeństwa.

 • Potrzeby rodziny:
 • Żywność
 • Środki czystości
 • Węgiel
 • Odzież i obuwie zimowe
 • Materiały szkolne (zeszyty, przybory, podręczniki oraz plecak)
 • Pościel, poszwy, prześcieradło, ręczniki
 • Lodówka

Pani Katarzyna samodzielnie wychowuje dwójkę dzieci: Marysię (2 lata) i Bartka (1 rok). Uciekła od partnera, który stosował wobec rodziny przemoc. Obecnie jest w I trymestrze trzeciej ciąży. Kiedy kobieta była jeszcze dzieckiem, straciła rodziców i odkąd pamięta, wychowywała się w domu dziecka. Mając kilkanaście lat popadła w złe towarzystwo, a następnie musiała przejść odwyk. Zachorowała na depresję oraz ma za sobą epizod okaleczania się. Pojawienie się dzieci wiele zmieniło w jej życiu – kobieta odcięła się od toksycznych znajomych i zaczęła radzić sobie z chorobą. Kiedy zaszła w drugą ciążę musiała opuścić dom dziecka i od tej pory zaczęła całkowicie się usamodzielniać. Pani Katarzyna aktualnie uczęszcza do szkoły. Dopóki było wprowadzone nauczanie zdalne, mogła pogodzić naukę z opieką nad dziećmi w domu. Aktualnie nie może uczęszczać na zajęcia, ponieważ nie ma wsparcia w opiece nad dziećmi i boi się, że zostanie wydalona z placówki, przez co nie uda jej się zdobyć wykształcenia. Dodatkową trudnością dla rodziny jest niepełnosprawność Marysi – dziewczynka musi ćwiczyć, przechodzić rehabilitację i uczęszczać do placówki specjalnej, a za kilka lat niezbędna będzie też operacja. Rodzina mieszka w małym mieszkaniu socjalnym i utrzymuje się z renty, świadczeń oraz wsparcia w ramach programu “Rodzina 500+” (w sumie 2715 zł), a po odliczeniu kosztów utrzymania, przedszkola oraz leków i raty kredytu (w sumie 1310 zł) pozostaje 470 zł na osobę.

Potrzeby rodziny:

 • Żywność
 • Środki czystości
 • Węgiel
 • Odzież i obuwie zimowe
 • Materiały szkolne
 • Pościel, poszwy, prześcieradło, ręczniki, talerze
 • Odkurzacz
 • Łóżeczko dziecięce

Jeśli ktoś chciałby wspomóc akcję przynosząc żywność, ubrania czy inne potrzebne rzeczy jak miało to miejsce w zeszłym roku, będzie to możliwe również do 3 grudnia. W Naszej szkole obok furty będą wystawione kartony, do których będzie można składać dary. Dodatkowo będzie wystawiona puszka na furcie (we wszystkich trzech budynkach szkoły), jeśli ktoś osobiście chciałby zostawić pieniądze. Wszelkie pytania czy prośby prosimy kierować pod adres mailowy: szlachetnapaczka.urszulanki@gmail.com lub za pośrednictwem Librusa na konto p. Dominiki Zdrzałek.

Każde 5zł może okazać się cegiełką do szczęścia, aby choć trochę sprawić, że te święta Naszych rodzin
nabiorą barw. Ufamy, że właśnie w tym specyficznym czasie wspólnymi siłami, kierując się zasadą, że mądra pomoc to dobra pomoc, uda nam się odmienić los jednej z rodzin i wywołać uśmiech na twarzach ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.

Zespół Szlachetnej Paczki