W pierwszym tygodniu sierpnia sześciu nauczycieli urszulańskich szkół (trzy siostry i troje nauczycieli języka angielskiego) udało się w daleką podróż do Indonezji

Z naszej rybnickiej szkoły ten azjatycki kraj mieli okazję podziwiać siostra Małgorzata i piszący te słowa Grzegorz Leśnik. Aby przywitać się z Indonezją i aby móc powiedzieć SELAMAT PAGI, czyli dzień dobry, musieliśmy trzema samolotami pokonać niebagatelny dystans ponad 11 tysięcy kilometrów (Wrocław-Frankfurt-Singapur-Jakarta).

Naszym głównym celem wizyty tego niesamowitego kraju było uczestnictwo w młodzieżowym obozie szkół urszulańskich (International Ursuline Youth Camp), który odbywał się niedaleko miasta Bogor, pośród przypominających nieco nasze polskie Beskidy górzystych terenów zachodniej Jawy. Młodzi ludzie z Indonezji, Tajwanu, Japonii i Australii podczas 5 dni obozu brali udział w rozmaitych zajęciach (a my razem z nimi) pod hasłem INSIEME IN DIVERSITY, czyli RAZEM W RÓŻNORODNOŚCI. Były prace w grupach , dzielenie się swoimi opiniami na różne, często trudne tematy, akcja ‘sprzątanie świata’ w pobliskiej wiosce, gdzie trafiliśmy akurat na przerwę międzylekcyjną w miejscowej szkole, pokaz narodowych gier i sportów, prezentacje regionalnych strojów i tańców, przyrządzanie lokalnych potraw – a wszystko po to, aby scalić urszulańską społeczność, a jednocześnie pokazać jej odmienność, która nie ma dzielić, lecz łączyć. Niewątpliwym sukcesem polskiej delegacji było nauczenie uczestników obozu podstawowego kroku poloneza, co w konsekwencji zaowocowało odtańczeniem tego tańca przez kilkaset osób!

Część druga naszego pobytu w Indonezji to wizyta w kilku szkołach urszulańskich. Były to szkoły w miejscowości Surakarta na Jawie Środkowej oraz szkoły w Jakarcie i okolicy na Jawie Zachodniej. Zupełnie inna kultura, inne budynki szkolne, odrębne zwyczaje, jedyne w swoim rodzaju mundurki szkolne, a jednak wyczuwało się jakąś bliskość i radość emanującą z ludzi, którzy pracują i uczą się w tamtym odległym od Polski zakątku świata, a którym również przyświeca to samo hasło co nam – SERVIAM. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w obchodach indonezyjskiego Dnia Niepodległości, który choć wolny od zajęć szkolnych gromadzi na szkolnym dziedzińcu zarówno uczniów jak i nauczycieli, którzy chyba świętują ten dzień trochę inaczej niż my. W każdej szkole i wspólnocie sióstr urszulanek spotykaliśmy się z niezwykłą serdecznością i uśmiechem, częstowano nas rozmaitymi potrawami, których nazw nie sposób wymienić, a przy okazji mogliśmy odwiedzić kilka niesamowitych miejsc, takich jak świątynia buddyjska Borobudur, czy miasto Yogyakarta, w okolicach której wieczorem pod indonezyjskim niebem obejrzeliśmy wyjątkowy spektakl baletu Ramayana z majestatyczną hinduską świątynią Prambanan w tle. Podczas lotu samolotem udało się nam również dostrzec jeden z wielu indonezyjskich wulkanów.

Po dwóch tygodniach pobytu w podrównikowym klimacie trzeba było wracać do równie gorącej ojczyzny. Indonezyjskie grono pedagogiczne żegnało nas w tradycyjny spontaniczny, pełen radości sposób.

Czy i my będziemy mieć kiedyś okazję gościć indonezyjskich nauczycieli? A może również jawajską młodzież? Być może także nasi uczniowie będą mieli kiedyś szansę odwiedzić swoich azjatyckich rówieśników w ich odległym kraju? Świat jakby się skurczył i choć dystans olbrzymi, to trzeba przyznać, że każde tysiąc kilometrów dziś, to już chyba inny dystans niż tysiąc kilometrów wczoraj.

PS.: Było nam niezwykle miło spędzić ten czas w tak doborowym towarzystwie reprezentującym Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu.
Mamy nadzieję na kolejne wspólne wyjazdy!

TERIMA KASIH za uwagę!