Książki na ten trudny czas

134

Odcinek ÓSMY

Z całego serca – Drodzy Czytelnicy życzę Wam i Waszym Bliskim Bożego Błogosławieństwa, ZDROWIA, pokoju i pogody ducha. Dużo sił i nadziei.

 – kolejne, nowe książki 🙂

 – zakładki ze ściśle limitowanej wersji dla laureatów zagadek bibliotecznych

Dziś ostatnia zagadka z tego cyklu. Po świętach zaczniemy inny cykl.
Wczorajszą zagadkę rozwiązał tylko Marcin. .. 🙁
Chodziło o zwyczaj obmywania się w poranek Wielkiego Piątku.

W miejscowości, w której rośnie Dąb Jana Pawła II oraz drzewa sadzone w dniu ich wyboru: Benedykta XVI i Papieża Franciszka – rośnie też dąb – najstarszy żywy organizm naszych okolic. Na zdjęciu widać, jak jest duży. O tych wszystkich drzewach opowiadał na spotkaniu z licealistami pan Aleksander Żukowski. (Zdjęcie do zamieszczonej kartki wielkanocnej też zostało wykonane w tej miejscowości)

Jaka to miejscowość i jak ma na imię ten dąb?

Odcinek SIÓDMY

Dziś – w Wielkim Tygodniu – trochę religijnie i etnograficznie. Zachęcam do przeglądnięcia quizu:

Quiz zawiera odpowiedzi – jest takim bezstresowym sprawdzeniem lub uzupełnieniem wiedzy, głównie o słownictwie związanym z wiarą, liturgią…

Wczorajszą zagadkę rozwiązali: Adam i Kamila. Zbyt trudna była? Adam prawidłowo rozpoznał pierwszy tom Kronik Narni, książkę: Lew, Czarownica i Stara Szafa.
Kamila prócz tego rozpoznała też najlepszą według niektórych znawców powieść Henryka Sienkiewicza: Krzyżacy.

Dziś zagadka związana jest ze zdjęciem, które pochodzi z jednego z naszych bibliotecznych klejnotów (to skan malutkiego zdjęcia, dlatego jakość słaba):

Kiedyś w jednym z dni Wielkiego Tygodnia całe rodziny na Górnym Śląsku szły do strumyka, by się obmyć. Wierzono, że ta, czasem lodowata – chroni od chorób. Który dzień Wielkiego Tygodnia był tym omawianym tutaj?

Odcinek SZÓSTY

Dziś chcę Was zachęcić do udziału w konkursie – zdjęcie z czytaną teraz książką. Lub książką, którą zabralibyście na bezludną wyspę. Albo praca plastyczna zawierająca tytuł takowej. Ten konkurs będziemy się starać przeprowadzić wirtualnie (o ile to oczywiście będzie konieczne). Konkursy międzyszkolne, o których informowałam odbędą się w późniejszym terminie (plastyczny o bohaterze literackim i fotograficzny: Z książką mi do twarzy)

Dzisiejsza zagadka:

Powyższe zdjęcie zostało zrobione w Rybniku. Widać na nim wyraźnie ślady działalności zębów pewnych sympatycznych, bardzo pożytecznych zwierzaków. W jakiej książce można spotkać całą rodzinę tych futrzaków? W tej samej powieści występuje między innymi Zuzanna. A to fragment tej powieści:

“Teraz wszyscy zobaczyli porośniętą futrem twarz z długimi wąsami, która
obserwowała ich zza drzewa. Ale tym razem dziwne stworzenie nie uciekło na ich widok.
Przeciwnie, przyłożyło łapę do pyska, tak jak ludzie przykładają palec do ust, kiedy dają znać,żeby być cicho”

Dla ambitnych jeszcze jedna, pewno trudniejsza zagadka:
W innej powieści bohaterzy by wyleczyć Maćka starają się zdobyć srom z tego zwierzęcia, które wieki temu było uważane za lekarstwo na pewne dolegliwości: “Jeno, jak się rana otworzy, trzeba skromem …. zatykać”. O jaką książkę chodzi?

Zagadkę piątą – piątkową rozwiązali Kamila i Marcin. A tu odpowiedź:
– Albert Camus: Dżuma
– Robin Cook: Epidemia, Pandemia
– Gabriel Garcia Márquez: Miłość w czasie zarazy
– Robert Liparulo: Wirus

Odcinek PIĄTY

Wczoraj pytałam oczywiście o zimorodka. Można go czasem zaobserwować nad wodnymi akwenami, przycupniętego na jakiejś gałązce, gdy wypatruje rybiej zdobyczy.

Zobacz: – takie książki polecali Bibliofile sprzed kilku lat. Może wśród prezentowanych książek znajdziesz coś dla siebie?

Jeszcze kilka porad na temat tego: jak się uczyć, gdzie się uczyć, jak notować... ZOBACZ

W polskim radiu można ostatnio wysłuchać między innymi:
– Przedwiośnia Stefana Żeromskiego – “Trójka” od 23 marca 2020, około godz.  20.50 (czyta odtwórca głównej roli w głośnym filmie Boże Cało).
 od poniedziałku do czwartku około 13.45 – Banda Michałka (to żartobliwa odpowiedź na Przygody Mikołajka) – także “Trójka”
Drugi program polskiego radia: od 9 marca fragmenty kultowej książki Stanisława Grzesiuka Boso ale w ostrogach w interpretacji Wiktora Zborowskiego
– inne: powieści na antenie

Dzisiejsza zagadka: z poniższej rozsypanki ułóż odpowiednio personalia autorów i tytuły napisanych przez nich książek (jeden z autorów jest odpowiedzialny za dwa wymienione tytuły). Każdą z tych pozycji mamy w naszych zbiorach. Podajesz:
Imię Nazwisko autora: Tytuł książki

Albert, Camus, Cook, czasach, Dżuma, Epidemia, Gabriel, García, Liparulo, Márquez, Miłość, Pandemia, Robert, Robin, w, Wirus, zarazy

Kolejny odcinek w poniedziałek. Dobrego zapiątku!! (staropolska, piękna nazwa weekendu). Bądźcie zdrowi!!

Odcinek CZWARTY

Wczorajsza zagadka nie była trudna. Dziękuję tym, którzy odpowiedzieli, którym się po prostu – chciało poszukać 🙂 Chodziło oczywiście o Ojca zadżumionych Juliusza Słowackiego. Dzisiejszą już rozwiązali: Adam, Kamila, Marcin, Ignacy. Kto jeszcze?

Czy wiecie, że?: (kliknij w obrazek)

Pewno, że wiecie. Książek można słuchać, czytać na ekranie a jeszcze lepiej na papierze elektronicznym, który jest o wiele bardziej przyjazny dla oka. Tutaj znajdziecie linki do różnych książek dostępnych online. Linki do lektur też oczywiście na stronie naszej biblioteki. Szereg ułatwień online wprowadziła Biblioteka Publiczna. Jutro postaram się podpowiedzieć kiedy w najbliższych dniach można słuchać książek doskonale czytanych w radio. W każdej chwili pomogę w znalezieniu potrzebnego tekstu – piszcie!!

Ciekawe, czy ten obrazek coś Wam przypomina? To praca naszej absolwentki wykonana na konkurs – żartobliwy rysunek związany z biblioteką. Specjalnie dla Was – strona z różnymi książkowymi żartami.

Dzisiejsza zagadka Takiego ptaszka – istny turkusowo / pomarańczowy klejnocik widziałam w lesie w Rybniku, dwa razy. I to o dziwo nie w jakiś bezludnych ostępach, tylko w lesie, po którym chadza mnóstwo ludzi. To jeden z piękniej ubarwionych ptaków występujących w Polsce. Co to za ptak?

Odcinek TRZECI

Wczorajszą zagadkę rozwiązała Kamila i nieco później Marcin. Trudne dla Was okazało się rozpoznanie szpitala w Pilchowicach. Bo postać Juliusza Rogera to chyba znamy – prawda?
W ogłoszeniach na Librusie pełne personalia laureatów zagadek bibliotecznych.

Gdy biblioteki i księgarnie zamknięte… W kolejnych dniach będę podpowiadać, co robić. Dziś tylko krótko dwie informacje:
Księgarnia ORBITA – dyżury w poniedziałki, środy i piątki od 9.00 do 11.00
– Allegro – gdy teraz robimy zakupy za ponad 40 zł nie musimy płacić za przesyłkę. Gdy zamawiamy np. książki najlepiej wybrać opcję – paczkomat – tak jest najbezpieczniej dla nas i kuriera.

Może komuś pomoże prezentacja na temat metod uczenia się – zwłaszcza teraz, gdy nauka wygląda inaczej, niż zwykle…

Doskonała metodą, by ćwiczyć pamięć i myślenie jest też uczenie się wierszy. Moja Mama, matematyczka jako młoda dziewczyna to uwielbiała! Już w wakacje znała na pamięć każdy wiersz z podręcznika na kolejny rok nauki. Recytowała nam często (w kuchni, w czasie zwyczajnych, codziennych czynności) obszerne fragmenty Pana Tadeusza. Potrafiła też z pamięci zacytować cały, kilkunastostronicowy poemat innego wieszcza, którego początkowy fragment bardzo mi się teraz, w tych dniach przypomina…

Trzy razy księżyc odmienił się złoty,
Jak na tym piasku rozbiłem namioty.
Maleńkie dziecko karmiła mi żona,
Prócz tego dziecka, trzech synów, trzy córki,
Cała rodzina dzisiaj pogrzebiona

Trzecia zagadka polega na podaniu tytułu i autora tego poematu.
Już prawidłowo odpowiedzieli: Kamila, Nadia oraz Marcin. A także Adam i Ignacy. Dzisiejsze pytanie nie jest trudne, gdy mamy dostęp do internetowych wyszukiwarek – prawda?

Odcinek DRUGI

Wczorajszą zagadkę ekspresowo rozwiązali: Emilka, Ignacy, Marcin, Kamila, Ania, Julia i Klaudia. Wielkie BRAWA!! Kolumna ze zdjęcia oczywiście znajduje się w Raciborzu 🙂

Dziś chcę Wam pokazać, jakie książki kilka lat temu polecali nasi Nauczyciele – może to będzie dla kogoś inspiracją teraz?

A zagadka numer dwa związana jest z lekarzem, który w XIX wieku został sprowadzony do Rud, by pomóc w leczeniu zarazy tyfusu głodowego. Z oddaniem starał się o poprawę bytu tutejszej ludności. Był Niemcem, ale nauczył się języka polskiego i zbierał śląskie pieśni ludowe. (Pasji miał zresztą wiele… zbierał też między innymi chrząszcze)

“Ciesz się mądrze z ziemskich dróg
natura wtedy Ciebie cieszy
gdy w sercu Twoim mieszka Bóg”
– to jego słowa

Na zdjęciu jedno z dzieł jego życia – zadbał o rozbudowę tego szpitala:

O kim mowa i gdzie znajduje się szpital ze zdjęcia?

Druga część zagadki jest trudniejsza. Na razie podpowiem, że warto o tym lekarzu doczytać trochę więcej. Wierzę, że dacie radę!! 🙂 Kamila już odpowiedziała prawidłowo. Kto jeszcze?

Odcinek PIERWSZY

Kochani Czytelnicy!
Bardzo za Wami tęsknię i mam nadzieję, że w dobrym zdrowiu zobaczymy się niebawem, czego życzę z serca każdemu z Was i Waszym Rodzinom!

Ostatnie spotkanie koła Bibliofil i Przyjaciół z naszymi najbardziej ulubionymi książkami… i pizzą

Gdy wrócimy do szkoły będą na Was czekały nowe książki:

Dziś zaczynamy książkowy cykl na te dni. Jak sobie radzić, gdy biblioteki i księgarnie zamknięte… Mam w planach kilka zagadek – z nagrodami oczywiście. Zerkajcie tutaj codziennie – by przeczytać kolejny odcinek.

Z pewnością warto teraz czytać. By poznawać w ten sposób nowych ludzi, zwłaszcza, gdy nie można ich poznać w realu… przeżywać przygody, rozwijać wyobraźnię, poprawiać sobie nastrój… A dlaczego jeszcze warto czytać? – Kliknij na obrazek – i zobacz:

Już dziś pierwsza zagadka

Na zdjęciu późnobarokowa kolumna Maryjna, którą można zobaczyć na rynku jednego z miast leżących blisko Rybnika. To wotum dziękczynne za opuszczenie zarazy, która dotknęła miasto w 1715 roku. O jakim mieście mowa?

(PS. Jesteście WIELCY! Nie minęła godzina a już cztery Osoby odpowiedziały prawidłowo! Jeżeli ktoś jeszcze nie wie – w 1996 roku Bibliofil był na wycieczce w tym mieście. Mamy nawet zdjęcie pod tą kolumną, ale tylko w starej, papierowej kronice biblioteki)

Na odpowiedzi czekam w Dzienniku Elektronicznym do dzisiejszego wieczora. Na razie nagrodą będzie uwaga pozytywna, a po powrocie do szkoły coś słodkiego.

Trzymajcie się ciepło! Jutro kolejny odcinek cyklu 🙂
#Zostańcie w domu!

Wasza bibliotekarka