Erasmus+ ServIam – tydzień w Polsce

W ramach projektu Erasmus+ ServIam, razem z trzema szkołami partnerskimi, z Francji, Niemiec i Słowacji realizujemy drogę poszukiwań współpracy w służbie potrzebującym, odrzucanym na margines społeczny oraz troski o nasze wspólne dobro jakim jest Ziemia. Wszystkie szkoły są związane z hasłem Serviam na co dzień, stąd próba ubogacenia się wzajemnie i podjęcia wspólnego odnajdywania nowych dróg służby tam gdzie jesteśmy.

Mamy za sobą już jedno niezwykłe spotkanie – odbyło się ono na przełomie września i października w Rybniku. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z wszystkich szkół partnerskich, co było dla nas ogromną radością, zwłaszcza w obecnej niepewnej sytuacji. Głównym tematem dla spotkania w Polsce była troska o tych, którzy nie mają zakorzenienia – bezdomnych oraz dzieci wychowujących się bez rodziców.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tamtych dni.

Swoim doświadczeniem dzielą się z nami także Dorota i Ula:

Pod koniec września bieżącego roku gościliśmy w naszych domach i szkole gości z zagranicy. Był to dla nas bardzo owocny czas. Poznaliśmy wiele nowych, wartościowych i radosnych osób, z którymi stworzyliśmy wspólnotę i zawiązaliśmy przyjaźnie, które mamy nadzieję będą trwały na długie lata po zakończeniu programu. Podczas wymiany mieliśmy wiele okazji do radości, jednak były też momenty zadumy, jak na przykład odwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wycieczka ta pozwoliła nam poszerzyć nasz punkt widzenia na cierpienie innych i pozwoliła spojrzeć na świat z innej perspektywy. Wzbudziła w nas smutek, żal, współczucie oraz chęć pamięci o osobach zamordowanych w tamtym miejscu. W ostatni dzień, tj. piątek, odbyła się impreza pożegnalna w restauracji Basztowa, na której otrzymaliśmy dyplomy oraz oficjalnie pożegnaliśmy naszych gości. Było nam bardzo smutno, że nadszedł dzień wyjazdu uczestników, ponieważ bardzo się z nimi zżyliśmy, ale wiemy, że spotkamy się ponownie! Jesteśmy bardzo wdzięczni za szansę uczestnictwa w tym projekcie 🙂