Dzień Patriotyczny w Szkole Podstawowej

626

7 listopada w naszej szkole nie dominował kolor granatowy. W tym dniu wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na biało-czerwono. Świętowaliśmy kolejny Dzień Patriotyczny. Kolejny, ale wyjątkowy, bo związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
W nastrój świętowania wprowadził nas dwa dni wcześniej artos poświęcony polskim pieśniom patriotycznym. Mogliśmy – razem ze śpiewaczką oraz muzykami – wykonać pieśni (np. „O mój rozmarynie”, „Prząśniczkę”), a także posłuchać utworów instrumentalnych z czasów zaborów.
Środowy poranek rozpoczęliśmy wykładem Krzysztofa Banasia. Propagator historii opowiedział nam o drodze Polski do niepodległości od czasów powstania styczniowego. Ta żywa lekcja została wzbogacona o filmy, muzykę oraz oryginalne szable i czapki wojskowe z omawianej epoki. Oczywiście niektórzy z nas mieli okazję przymierzyć wybrane przez siebie nakrycie głowy.
Po wykładzie udaliśmy się do klas, gdzie – podzieleni na grupy – przygotowywaliśmy kartki urodzinowe dla naszej ojczyzny. Polska otrzymała kilkadziesiąt pięknych kartek oraz mnóstwo szczerych życzeń.
Po godzinie 11 spotkaliśmy się wszyscy w sali wielofunkcyjnej, gdzie podsumowaliśmy dzień oraz odśpiewaliśmy piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”. Sala wypełniła się gromkim śpiewem prawie stupięćdziesięcioosobowego chóru.
W piątek, 9 listopada, włączyliśmy się do akcji śpiewania hymnu w szkołach i o 11:11 połączone siły sześciu klas uroczyście odśpiewały „Mazurek Dąbrowskiego”.
Jak widać, za nami nie tylko Dzień Patriotyczny, ale cały tydzień spędzony w kręgu historii naszej ojczyzny.