ZSU na Facebooku

Srebrna Szkoła 2017

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Zespół Szkół Urszulańskich

Urszulanki przybyły do Rybnika w 1923 roku. Prowadziły różne typy szkół dla dziewcząt do 1962 roku, kiedy szkoła została zamknięta przez władze komunistyczne. Po 20 latach przerwy, w 1982 roku zostało rewindykowane Prywatne Żeńskie Liceum Ogólnokształcące. 1 września 2001 roku powstało Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek, które od 2003 roku jest szkołą koedukacyjną.

Prywatne Liceum wygasło z dniem 31 sierpnia 2005 roku, jego miejsce zajęło koedukacyjne Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek.

Od 1 września 2004 roku Gimnazjum i Liceum tworzą Zespół Szkół Urszulańskich.

Od 1 września 2013 roku w  Zespole Szkół Urszulańskich działalność rozpoczęła rozwojowa Szkoła Podstawowa.

W szkole obowiązuje strój codzienny - jednakowy dla dziewcząt i chłopców. Jest to granatowa bluza z logo szkoły po lewej stronie (znak "Serviam").

Strojem galowym dla dziewcząt jest granatowa bluza z białym kołnierzem marynarskim (w okresie letnim: biała bluza z krótkim rękawem i kołnierzem marynarskim) i spódnica.
Galowy strój dla chłopców, to ciemny garnitur z Logo szkoły na kieszeni marynarki, biała koszula i ciemny krawat.

Grono pedagogiczne tworzy zespół 72 nauczycieli (w tym 9 sióstr) - wszyscy z pełnym przygotowaniem do pracy w szkole, personel pomocniczy - to 27 osób.

W wychowaniu ważne jest dla nas kształtowanie postaw chrześcijańskich i wychowanie patriotyczne. Dlatego dzień rozpoczynamy krótka modlitwą, uczestniczymy w mszach pierwszo piątkowych, staramy się akcentować ważne wydarzenia historyczne poprzez okolicznościowe apele czy gazetki. Na co dzień wymagamy kultury bycia życzliwym, prawdomównym i pomysłowym.

Sale lekcyjne są dobrze wyposażone: uczniowie mogą korzystać z  pracowni komputerowych z dostępem do Internetu, nowej pracowni fizycznej i chemicznej. Sale lekcyjne są wyposażone w tablice interaktywne. Sprawnie funkcjonuje biblioteka szkolna, w której uczniowie mają stały dostęp do Internetu.
Najważniejszym miejscem w szkole jest kaplica, w której przeżywamy różne religijne uroczystości.

Uczniowie mają możliwość poznania rówieśników z:
- Lycee Jeanne d'Arc w Mazamet (Francja)
- Marienschule w Hildesheim (Niemcy)
- Instituto Bertacchi w Lecco (Włochy)
Uczniowie brali udział także w projektach Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu (projekt teatralny "Europa zaczyna się we mnie", wyjazd 2 uczennic gimnazjum w 2004 roku do Caen we Francji na 2-tygodniowe warsztaty historyczne z okazji 60-tej rocznicy desantu Aliantów w Normandii, wyjazd 3 uczniów liceum w
październiku do Lwowa na tygodniowe warsztaty "Stwórzmy wspólnotę młodzieżową").

Podobnie jak inne szkoły, uczestniczymy w projekcie Erasmus+.

Praca z uczniem zdolnym, to przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad. Uczniowie gimnazjum zdobywają tytuły laureatów w Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez śląskie Kuratorium Oświaty, licealiści startują z sukcesem na różnych etapach w olimpiadach przedmiotowych.

Zarówno w liceum jak i w gimnazjum mamy finalistów Konkursów Biblijnych i Wiedzy Teologicznej.
Każdego roku jeden z uczniów liceum otrzymuje Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Uczniowie angażują się w liczne zajęcia pozalekcyjne - przedmiotowe, sportowe, artystyczne.

Działalność szkoły wspierana jest przez Radę Rodziców. Rodzice uczestniczą w szkolnych uroczystościach, pomagają organizować wyjazdy i imprezy klasowe, wspierają finansowo tworzenie bazy materialnej szkoły.

Joomla templates by Joomlashine